Vishay Thin Film PLT0805Z6260LBTS
PLT0805Z6260LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT0805Z6260LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 626 OHM 0.01% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLT0805Z6260LBTS.pdf
Availability of PLT0805Z6260LBTS
QUANTITY
PLT0805Z6260LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT0805Z6260LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT0805Z6260LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT0805Z6260LBTS
Related LinksPLT0805Z, PLT0805Z6260LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT0805Z6260LBTS Details Description
Related parts for PLT0805Z6260LBTS
JUMPER-H1507TR/A3048V/X 8" datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 1BIT SOT353 datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf