Vishay Thin Film PLT1206Z1002AST5
PLT1206Z1002AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z1002AST5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.05% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z1002AST5.pdf
Availability of PLT1206Z1002AST5
QUANTITY
PLT1206Z1002AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z1002AST5
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z1002AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z1002AST5
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z1002AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z1002AST5 Details Description
Related parts for PLT1206Z1002AST5
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 15VIN 5VOUT 2W datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 165MA 3.45 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 700MA 60 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM datasheet.pdf
CAP FILM 39NF10% 630VDC RAD datasheet.pdf