Vishay Thin Film PLT1206Z2001AST5
PLT1206Z2001AST5 picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z2001AST5
Brief Description
RES SMD 2K OHM 0.05% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z2001AST5.pdf
Availability of PLT1206Z2001AST5
QUANTITY
PLT1206Z2001AST5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z2001AST5
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z2001AST5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z2001AST5
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z2001AST5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z2001AST5 Details Description
Related parts for PLT1206Z2001AST5
CONN CARD EXTEND 190POS .050" datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 1/8-27NPT 1-5V datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SO datasheet.pdf
12 CIR MTA-100 CONN GREN LF datasheet.pdf
CABLE BNC ST PLUG-PLUG RG-59 12" datasheet.pdf
IC REG BCK 1.5V 0.8A SYNC 6WLCSP datasheet.pdf
TAPE 1" X 36 YD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf