Vishay Thin Film PLT1206Z2002LBTS
PLT1206Z2002LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z2002LBTS
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z2002LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z2002LBTS
QUANTITY
PLT1206Z2002LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z2002LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z2002LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z2002LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z2002LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z2002LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z2002LBTS
DUCT JOINING STRIP LT GRAY 4"H datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .400 22POS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 120 OHM 0404 datasheet.pdf
IC REG LDO 5.7V 75MA SOT89-3 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR L5983 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 604 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 1MM SMD TIN datasheet.pdf