Vishay Thin Film PLT1206Z2461LBTS
PLT1206Z2461LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z2461LBTS
Brief Description
RES SMD 2.46KOHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z2461LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z2461LBTS
QUANTITY
PLT1206Z2461LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z2461LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z2461LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.46k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z2461LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z2461LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z2461LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z2461LBTS
IC OPAMP CHOPPER 500KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES MO 3W 7.5K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 20.6W D 64TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 11.4VC SMA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX1M SIG datasheet.pdf
IC DVR SWITCH HI SIDE SGL HPAK-6 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
ANT BLUETOOTH 2.4GHZ PCB DIPOLE datasheet.pdf