Vishay Thin Film PLT1206Z2941LBTS
PLT1206Z2941LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z2941LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94KOHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z2941LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z2941LBTS
QUANTITY
PLT1206Z2941LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z2941LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z2941LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z2941LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z2941LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z2941LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z2941LBTS
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
SENSOR FORCE SENS RES 0-2.2LBS datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 1A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 220UF 2.5V 1411 datasheet.pdf
2G DDR3 SDRAM X8 667MHZ datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 5% 100VDC AXIAL datasheet.pdf