Vishay Thin Film PLT1206Z3160LBTS
PLT1206Z3160LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z3160LBTS
Brief Description
RES SMD 316 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z3160LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z3160LBTS
QUANTITY
PLT1206Z3160LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z3160LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z3160LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z3160LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z3160LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z3160LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z3160LBTS
IC DGTL POT QUAD 20K 24-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN FERRULE DIN 24AWG PINK datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 3A DO201AD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 100V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
10UF 63V 5X11MM 85C 3000H datasheet.pdf