Vishay Thin Film PLT1206Z3161LBTS
PLT1206Z3161LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z3161LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 3.16KOHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z3161LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z3161LBTS
QUANTITY
PLT1206Z3161LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z3161LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z3161LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z3161LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z3161LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z3161LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z3161LBTS
BATTRAX SLIC PROTECTOR 6SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 7A 24V datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 6.96NS 32QFN datasheet.pdf
RES 348K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MULT JITTER ATTEN 36QFN datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf