Vishay Thin Film PLT1206Z3700LBTS
PLT1206Z3700LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z3700LBTS
Brief Description
RES SMD 370 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z3700LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z3700LBTS
QUANTITY
PLT1206Z3700LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z3700LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z3700LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)370
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z3700LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z3700LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z3700LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z3700LBTS
CONN SOCKET SIP 40POS GOLD datasheet.pdf
IC CAPSENSE 13 I/O 8K 16QFN datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 27POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
CONN CHAMP BAIL CLIP 90 DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X1500MM datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf