Vishay Thin Film PLT1206Z4990LBTS
PLT1206Z4990LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z4990LBTS
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z4990LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z4990LBTS
QUANTITY
PLT1206Z4990LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z4990LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z4990LBTS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z4990LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z4990LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z4990LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z4990LBTS
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf