Vishay Thin Film PLT1206Z5232LBTS
PLT1206Z5232LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z5232LBTS
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 52.3KOHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z5232LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z5232LBTS
QUANTITY
PLT1206Z5232LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z5232LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z5232LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)52.3k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z5232LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z5232LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z5232LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z5232LBTS
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 5% 120W datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RDL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf