Vishay Thin Film PLT1206Z5420LBTS
PLT1206Z5420LBTS picture photo
Mfg. Part Number
PLT1206Z5420LBTS
Brief Description
RES SMD 542 OHM 0.01% 0.4W 1206
Datasheet Download
PLT1206Z5420LBTS.pdf
Availability of PLT1206Z5420LBTS
QUANTITY
PLT1206Z5420LBTS Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT1206Z5420LBTS
Internal Part NumberEIS-PLT1206Z5420LBTS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)542
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT1206Z5420LBTS
Related LinksPLT1206Z, PLT1206Z5420LBTS Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLT1206Z5420LBTS Details Description
Related parts for PLT1206Z5420LBTS
QKE II FEMALE datasheet.pdf
IC CLK ZDB 8OUT 140MHZ 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 145VWM 234VC AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.047UF 6.3V X5R 0302 datasheet.pdf
CONN FIBER MT-RJ RECEPT DUPLX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DGTL PWR CTRLR 48VQFN datasheet.pdf
CONN HEADER 300POS 5ROW R/A GOLD datasheet.pdf