Panduit PLT2S-C120
PLT2S-C120 picture photo
Mfg. Part Number
PLT2S-C120
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE STANDARD 7.4"
Datasheet Download
PLT2S-C120.pdf
Availability of PLT2S-C120
QUANTITY
PLT2S-C120 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT2S-C120
Internal Part NumberEIS-PLT2S-C120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPAN-TY® PLT
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.88" (47.75mm)
Length0.617' (187.96mm, 7.40")
Width0.190" (4.83mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength40 lbs (18.1 kg)
FeaturesChemical Resistant, Weather Resistant
MaterialPolyamide (PA12), Nylon 12
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT2S-C120
Related LinksPLT2S, PLT2S-C120 Datasheet, Panduit Distributor
PLT2S-C120 Details Description
Related parts for PLT2S-C120
IC PLL CLOCK DRIVER LV 32-LQFP datasheet.pdf
MCU 8BIT 8032 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
ADAPTER 64-UCSBGA LC4000ZE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 200W datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 2W SMBG datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf