Panduit PLT3S-C54
PLT3S-C54 picture photo
Mfg. Part Number
PLT3S-C54
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE STD FLORESC YEL 11.5"
Datasheet Download
PLT3S-C54.pdf
Availability of PLT3S-C54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLT3S-C54 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT3S-C54
Internal Part NumberEIS-PLT3S-C54
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPAN-TY® PLT
Packaging100 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter3.00" (76.20mm)
Length0.958' (292.10mm, 11.50")
Width0.190" (4.83mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorYellow, Fluorescent
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT3S-C54
Related LinksPLT3, PLT3S-C54 Datasheet, Panduit Distributor
PLT3S-C54 Details Description
Related parts for PLT3S-C54
CONN HEADER .100 DUAL STR 54POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 25A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
WPN-M50 LOCKNUT PA BLACK datasheet.pdf
WIRING DUCT COVER 1.5" datasheet.pdf