Panduit PLT4S-M30
PLT4S-M30 picture photo
Mfg. Part Number
PLT4S-M30
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
CABLE TIE STD HS BLACK 14.5"
Datasheet Download
PLT4S-M30.pdf
Availability of PLT4S-M30
QUANTITY
PLT4S-M30 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLT4S-M30
Internal Part NumberEIS-PLT4S-M30
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
SeriesPAN-TY® PLT
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter4.00" (101.60mm)
Length1.21' (368.30mm)
Width0.190" (4.83mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength50 lbs (22.7 kg)
FeaturesHeat Stabilized
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLT4S-M30
Related LinksPLT4, PLT4S-M30 Datasheet, Panduit Distributor
PLT4S-M30 Details Description
Related parts for PLT4S-M30
CHOKE COMMON MODE 25.0UH PARALL datasheet.pdf
POT 25K OHM 1W PLASTIC R-LOG datasheet.pdf
THYRISTOR 8V 30A SOT-23-5L datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CAP CER 680PF 25V X7R 0201 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 880MA 125 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 4MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf