Vishay Thin Film PLTT0603Z4990QGT5
PLTT0603Z4990QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0603Z4990QGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.02% 0.15W 0603
Datasheet Download
PLTT0603Z4990QGT5.pdf
Availability of PLTT0603Z4990QGT5
QUANTITY
PLTT0603Z4990QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0603Z4990QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0603Z4990QGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.15W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0603Z4990QGT5
Related LinksPLTT0603, PLTT0603Z4990QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0603Z4990QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0603Z4990QGT5
IC CURRENT MONITOR 3.5% 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 600MA 350 MOHM datasheet.pdf
TAPE ALUM 10MMX32.9M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 152KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf