Vishay Thin Film PLTT0805Z2101AGT5
PLTT0805Z2101AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2101AGT5
Brief Description
RES SMD 2.1K OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2101AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2101AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2101AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2101AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2101AGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.1k
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2101AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2101AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2101AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2101AGT5
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.93K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X5R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MINI-FIT JR. VERT. HDR. MF/BL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 240W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS SKT datasheet.pdf