Vishay Thin Film PLTT0805Z2401QGT5
PLTT0805Z2401QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2401QGT5
Brief Description
RES SMD 2.4K OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2401QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2401QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2401QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2401QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2401QGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2401QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2401QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2401QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2401QGT5
IC FLASH 512KBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
POST BIND STRIP 5"L GL EPOXY datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO204AC datasheet.pdf
DYNAMIC PUSH RIVET datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
CBL 1COND 18AWG 300V SLATE 500' datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SKT datasheet.pdf