Vishay Thin Film PLTT0805Z2980AGT5
PLTT0805Z2980AGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z2980AGT5
Brief Description
RES SMD 298 OHM 0.05% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z2980AGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z2980AGT5
QUANTITY
PLTT0805Z2980AGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z2980AGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z2980AGT5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)298
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z2980AGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z2980AGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z2980AGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z2980AGT5
CBL ROUT/CLAMP FL COVER 2.24" datasheet.pdf
MODULE DDR2 128MB 200SODIMM datasheet.pdf
RES SMD 137K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ROCKER PADDLE BLACK datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 4.87KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES 3.7K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RACK AND PANEL CONNECTOR datasheet.pdf
XCEDE HD LEFT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf