Vishay Thin Film PLTT0805Z4120QGT5
PLTT0805Z4120QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z4120QGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 412 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z4120QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z4120QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z4120QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z4120QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z4120QGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)412
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z4120QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z4120QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z4120QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z4120QGT5
IC COMPARATOR 4.5NS R-R HS 8SOIC datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-UQFN datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST LV 16-SOIC datasheet.pdf
RES 3.3 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS CABLE SKT datasheet.pdf
MICRO 15C S 72" WHT datasheet.pdf
508 TB SPR PLU WF MIDDLE datasheet.pdf
OSC TCXO 15.36MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf