Vishay Thin Film PLTT0805Z6260QGT5
PLTT0805Z6260QGT5 picture photo
Mfg. Part Number
PLTT0805Z6260QGT5
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 626 OHM 0.02% 1/4W 0805
Datasheet Download
PLTT0805Z6260QGT5.pdf
Availability of PLTT0805Z6260QGT5
QUANTITY
PLTT0805Z6260QGT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLTT0805Z6260QGT5
Internal Part NumberEIS-PLTT0805Z6260QGT5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPLTT Series
PCN Assembly/OriginPLT Low TCR 20/Nov/2014
Standard Package500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesPLTT
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)626
Tolerance±0.02%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Corrosive, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 215°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLTT0805Z6260QGT5
Related LinksPLTT0805, PLTT0805Z6260QGT5 Datasheet, Vishay Thin Film Distributor
PLTT0805Z6260QGT5 Details Description
Related parts for PLTT0805Z6260QGT5
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
THERMAL PAD TO-3 .009" SP900 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
OSC SO 312.50MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Plug USB TypeA 2.0 4 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf
1X1 MAG45 4N2 417 G/Y & G LE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20% 15V 2711 datasheet.pdf