Qualtek Electronics Corp. PLV-040S024
PLV-040S024 picture photo
Mfg. Part Number
PLV-040S024
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 24V 1.5A
Datasheet Download
PLV-040S024.pdf
Availability of PLV-040S024
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLV-040S024 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV-040S024
Internal Part NumberEIS-PLV-040S024
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
PCN Obsolescence/ EOLPLV-0yyS0yy 20/Feb/2014
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLV-040
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output24V
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts)40W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP65
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Efficiency86%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV-040S024
Related LinksPLV-0, PLV-040S024 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLV-040S024 Details Description
Related parts for PLV-040S024
IC TXRX/REGISTER 8BIT LV 24SSOP datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 72W datasheet.pdf
IC DSP 32BIT 333MHZ EPAD 144LQFP datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/SM 2.56"LX2.56"W datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 VERT SMT/CLIP DR datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS 1MM datasheet.pdf