Qualtek Electronics Corp. PLV-150S012
PLV-150S012 picture photo
Mfg. Part Number
PLV-150S012
Manufacturer
Product Category
LED Supplies
Brief Description
LED SUPPLY CV AC/DC 12V 12.5A
Datasheet Download
PLV-150S012.pdf
Availability of PLV-150S012
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLV-150S012 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV-150S012
Internal Part NumberEIS-PLV-150S012
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesLighting Product Selector
Featured ProductQualtek - Constant-Current and Constant-Voltage LED Drivers
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyLED Supplies
SeriesPLV-150
TypeConstant Voltage
TopologyAC DC Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)90VAC
Voltage - Input (Max)305VAC
Voltage - Output12V
Current - Output (Max)12.5A
Power (Watts)150W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Dimming-
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
RatingsIP67
Operating Temperature-35°C ~ 70°C
Efficiency92%
Termination StyleWire Leads
Size / Dimension8.90" L x 2.66" W x 1.57" H (226.0mm x 67.5mm x 40.0mm)
Mounting TypeChassis Mount
ApprovalscULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV-150S012
Related LinksPLV-1, PLV-150S012 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
PLV-150S012 Details Description
Related parts for PLV-150S012
CONN EDGE DUAL .100 DIP 20POS datasheet.pdf
LED RED DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 33K OHM 6SIP datasheet.pdf
SENSOR PRESS VAC GAUGE 100PSI datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM 10PS DL T/H 30AU datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
60739A102 COMBINATION ANVIL datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf