Nichicon PLV1C820MCL1
PLV1C820MCL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLV1C820MCL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
PLV1C820MCL1.pdf
Availability of PLV1C820MCL1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PLV1C820MCL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV1C820MCL1
Internal Part NumberEIS-PLV1C820MCL1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLV
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV1C820MCL1
Related LinksPLV1C8, PLV1C820MCL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLV1C820MCL1 Details Description
Related parts for PLV1C820MCL1
CAP MICA 220PF 5% 500V 1812 datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.02"LX3.27"W datasheet.pdf
FILTER EMI 27000 PF C TYPE datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X5MM W/ADH datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV DARLINGTON 4-SMD datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 220 OHM 1% 150W datasheet.pdf