Nichicon PLV1K100MCL1
PLV1K100MCL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLV1K100MCL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 10UF 20% 80V T/H
Datasheet Download
PLV1K100MCL1.pdf
Availability of PLV1K100MCL1
QUANTITY
PLV1K100MCL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV1K100MCL1
Internal Part NumberEIS-PLV1K100MCL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLV
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.7A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)