Nichicon PLV1V151MDL1
PLV1V151MDL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLV1V151MDL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
PLV1V151MDL1.pdf
Availability of PLV1V151MDL1
QUANTITY
PLV1V151MDL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV1V151MDL1
Internal Part NumberEIS-PLV1V151MDL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLV
PackagingBulk
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.7A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV1V151MDL1
Related LinksPLV1V1, PLV1V151MDL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLV1V151MDL1 Details Description
Related parts for PLV1V151MDL1
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 45X10MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 60MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 200MW SOD323 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
470UF 6,3V 10X10X10MM 105C 3000H datasheet.pdf