Nichicon PLV1V820MDL1
PLV1V820MDL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLV1V820MDL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 82UF 20% 35V T/H
Datasheet Download
PLV1V820MDL1.pdf
Availability of PLV1V820MDL1
QUANTITY
PLV1V820MDL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV1V820MDL1
Internal Part NumberEIS-PLV1V820MDL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLV
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)27 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.3A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV1V820MDL1
Related LinksPLV1V8, PLV1V820MDL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLV1V820MDL1 Details Description
Related parts for PLV1V820MDL1
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
RES 634K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CAP CER 240PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HEADER 46PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SS TIE 200LB 26.8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf
CABLE ASSY NECTORS FEMALE/FEMALE datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
XFMR TOROIDAL 2 X 24V 500VA datasheet.pdf