Nichicon PLV2A100MDL1
PLV2A100MDL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLV2A100MDL1
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 10UF 20% 100V T/H
Datasheet Download
PLV2A100MDL1.pdf
Availability of PLV2A100MDL1
QUANTITY
PLV2A100MDL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLV2A100MDL1
Internal Part NumberEIS-PLV2A100MDL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLV
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating100V
ESR (Equivalent Series Resistance)42 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLV2A100MDL1
Related LinksPLV2A1, PLV2A100MDL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLV2A100MDL1 Details Description
Related parts for PLV2A100MDL1
CONN KEYING PLUG FOR MX SERIES datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT 12POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 68POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 1.2A 10-MSOP datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf