Nichicon PLX1C151MCL1TD
PLX1C151MCL1TD picture photo
Mfg. Part Number
PLX1C151MCL1TD
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
PLX1C151MCL1TD.pdf
Availability of PLX1C151MCL1TD
QUANTITY
PLX1C151MCL1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLX1C151MCL1TD
Internal Part NumberEIS-PLX1C151MCL1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
SeriesLX
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLX1C151MCL1TD
Related LinksPLX1C15, PLX1C151MCL1TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLX1C151MCL1TD Details Description
Related parts for PLX1C151MCL1TD
TAPE ELECTRICAL VINYL 3/4"VIOLET datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR IMAGE 1.6MP CMOS 48-LCC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 50W datasheet.pdf
CONV 48VIN 1.0V@25A 1/8BRICK T/H datasheet.pdf
Crystal 26.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
LED 5MM BI-LEVEL CBI B,X datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf