Nichicon PLX1H220MCL1
PLX1H220MCL1 picture photo
Mfg. Part Number
PLX1H220MCL1
Brief Description
CAP POLYMER 22UF 20% 50V T/H
Datasheet Download
PLX1H220MCL1.pdf
Availability of PLX1H220MCL1
QUANTITY
PLX1H220MCL1 Order Process
Ship out your order
Specifications of PLX1H220MCL1
Internal Part NumberEIS-PLX1H220MCL1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package200
SeriesLX
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)35 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current1.8A
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLX1H220MCL1
Related LinksPLX1H2, PLX1H220MCL1 Datasheet, Nichicon Distributor
PLX1H220MCL1 Details Description
Related parts for PLX1H220MCL1
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TOOL VACUUM PICK & PLACE W/TIPS datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-5 datasheet.pdf
IC FLEXPC CLK PROGR P4 56-SSOP datasheet.pdf
RES 360 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TACTILE SQUARE BLACK datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 1.7A 120 MOHM TH datasheet.pdf
TFLEX 370H 9" X 9" datasheet.pdf
RES 4.42K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 0.5PF 500V SMD datasheet.pdf
HDM EMPR070F110F LM & G datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf