Nichicon PLX1H270MDL1TD
PLX1H270MDL1TD picture photo
Mfg. Part Number
PLX1H270MDL1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 27UF 20% 50V T/H
Datasheet Download
PLX1H270MDL1TD.pdf
Availability of PLX1H270MDL1TD
QUANTITY
PLX1H270MDL1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of PLX1H270MDL1TD
Internal Part NumberEIS-PLX1H270MDL1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPolymer Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesLX
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)33 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current810mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PLX1H270MDL1TD
Related LinksPLX1H27, PLX1H270MDL1TD Datasheet, Nichicon Distributor
PLX1H270MDL1TD Details Description
Related parts for PLX1H270MDL1TD
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
CARDEDGE 12POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG LDO 2.1V 35MA SNT4A datasheet.pdf
SENS PROX M30 2-10MM 5M-CABLE datasheet.pdf
RES SMD 8.66KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE SERVOMOTOR FOR CNB 3M datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-219AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
CAP 2200 UF 20% 16 V datasheet.pdf