Eaton (formerly Cooper Bussmann) PM-5R0H305-R
PM-5R0H305-R picture photo
Mfg. Part Number
PM-5R0H305-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 3F -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PM-5R0H305-R.pdf
Availability of PM-5R0H305-R
QUANTITY
PM-5R0H305-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PM-5R0H305-R
Internal Part NumberEIS-PM-5R0H305-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
MSDS Material Safety DatasheetPM Series MSDS
Featured ProductPM Series 5.0 Volt Supercapacitors
PCN Design/SpecificationPA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PM
PackagingBulk
Capacitance3F
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Lead Spacing0.209" (5.30mm)
Size / Dimension1.280" L x 0.839" W (32.50mm x 21.30mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM-5R0H305-R
Related LinksPM-5R0, PM-5R0H305-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PM-5R0H305-R Details Description
Related parts for PM-5R0H305-R
IC DRVR/RCVR RS232 LP 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLOCK SYNTH 50-800MHZ 32-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
DISPLAY 565NM GRN 3DIG 0.56" TH datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 2500VDC AXI datasheet.pdf