Eaton (formerly Cooper Bussmann) PM-5R0H474-R
PM-5R0H474-R picture photo
Mfg. Part Number
PM-5R0H474-R
Brief Description
CAP 470MF -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PM-5R0H474-R.pdf
Availability of PM-5R0H474-R
QUANTITY
PM-5R0H474-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PM-5R0H474-R
Internal Part NumberEIS-PM-5R0H474-R
Featured ProductPM Series 5.0 Volt Supercapacitors
PCN Design/SpecificationPA,PB,PHB,PHV,PM Series UV Epoxy 01/May/2014
PA,PB,PHB,PHV,PM Series 01/May/2014
PackagingBulk
Capacitance470mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can, Horizontal
Lead Spacing0.465" (11.80mm)
Size / Dimension0.571" L x 0.681" W (14.50mm x 17.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM-5R0H474-R
Related LinksPM-5R0, PM-5R0H474-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PM-5R0H474-R Details Description
Related parts for PM-5R0H474-R
IC DAC 16BIT DUAL 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
CABLE BNC/BNC 12 LMR-240 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T SOLDER NONSH datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf