Eaton (formerly Cooper Bussmann) PM-5R0V104-R
PM-5R0V104-R picture photo
Mfg. Part Number
PM-5R0V104-R
Manufacturer
Product Category
Electric Double Layer Capacitors, Supercaps
Brief Description
CAP 100MF -20% +80% 5V T/H
Datasheet Download
PM-5R0V104-R.pdf
Availability of PM-5R0V104-R
QUANTITY
PM-5R0V104-R Order Process
Ship out your order
Specifications of PM-5R0V104-R
Internal Part NumberEIS-PM-5R0V104-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPowerStor Supercapacitors
PowerStor Brand Supercapacitors-Size and Selection
MSDS Material Safety DatasheetPM Series MSDS
Featured ProductPM Series 5.0 Volt Supercapacitors
PCN Assembly/OriginPowerStor® Shipping Method 01/Jan/2013
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyElectric Double Layer Capacitors, Supercaps
SeriesPowerStor® PM
PackagingBulk
Capacitance100mF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated5V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 60°C
TerminationThrough Hole
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Lead Spacing-
Size / Dimension-
Height - Seated (Max)-
Operating Temperature-40°C ~ 60°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM-5R0V104-R
Related LinksPM-5R0, PM-5R0V104-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
PM-5R0V104-R Details Description
Related parts for PM-5R0V104-R
IC REG BOOST ADJ 0.35A SOT23-6 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.75A TO220-5 datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 24V 1.00A STRAP datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL 8MSOP datasheet.pdf
RESISTOR 240 OHM 1/16W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TIMING GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
FIXED IND 115NH 41A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN HOUSING 60POS 1.27MM datasheet.pdf