Bourns Inc. PM0402-22NJ
PM0402-22NJ picture photo
Mfg. Part Number
PM0402-22NJ
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 22NH 200MA 800 MOHM
Datasheet Download
PM0402-22NJ.pdf
Availability of PM0402-22NJ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0402-22NJ Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0402-22NJ
Internal Part NumberEIS-PM0402-22NJ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package10,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0402
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreCeramic
Inductance22nH
Tolerance±5%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq10 @ 100MHz
Frequency - Self Resonant1.8GHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max)0.024" (0.60mm)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0402-22NJ
Related LinksPM040, PM0402-22NJ Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0402-22NJ Details Description
Related parts for PM0402-22NJ
OSC XO 7.3728MHZ HCMOS TTL PC datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO MIDSIZE 3' GRAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 300VIN [email protected] datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 4.75 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 1152FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf