Delta Electronics PM05S150A
PM05S150A picture photo
Mfg. Part Number
PM05S150A
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V 8W
Datasheet Download
PM05S150A.pdf
Availability of PM05S150A
QUANTITY
PM05S150A Order Process
Ship out your order
Specifications of PM05S150A
Internal Part NumberEIS-PM05S150A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductPM05S Series DC/DC Converters
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPM05S
PackagingTube
TypeLinear Regulator Replacement
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)500mA
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation-
FeaturesOCP, OTP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case3-SIP Module
Size / Dimension0.45" L x 0.30" W x 0.40" H (11.5mm x 7.6mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 90°C
Efficiency97%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM05S150A
Related LinksPM05, PM05S150A Datasheet, Delta Electronics Distributor
PM05S150A Details Description
Related parts for PM05S150A
JUMPER-H2730TR/C2040V/X 4" datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HMIK SV P/S SDP FE ANG 100P WOSL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT datasheet.pdf