Bourns Inc. PM0603-15NJ-RC
PM0603-15NJ-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-15NJ-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15NH 700MA 170 MOHM
Datasheet Download
PM0603-15NJ-RC.pdf
Availability of PM0603-15NJ-RC
QUANTITY
PM0603-15NJ-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-15NJ-RC
Internal Part NumberEIS-PM0603-15NJ-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance15nH
Tolerance±5%
Current Rating700mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm
Q @ Freq30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test250MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-15NJ-RC
Related LinksPM0603-, PM0603-15NJ-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-15NJ-RC Details Description
Related parts for PM0603-15NJ-RC
FILTER LINE 7MH 2.5A HORIZONTAL datasheet.pdf
CONN HEADER 78POS DUAL .05" T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 10V SCREW datasheet.pdf
MC6 24VDC SS SFTY CONT PWR/RST-0 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 40POS datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 15W CM datasheet.pdf