Bourns Inc. PM0603-47NJ-RC
PM0603-47NJ-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-47NJ-RC
Brief Description
FIXED IND 47NH 600MA 280 MOHM
Datasheet Download
PM0603-47NJ-RC.pdf
Availability of PM0603-47NJ-RC
QUANTITY
PM0603-47NJ-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-47NJ-RC
Internal Part NumberEIS-PM0603-47NJ-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM0603 Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
Material - CoreAlumina
Inductance47nH
Tolerance±5%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)280 mOhm
Q @ Freq35 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant2.1GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-47NJ-RC
Related LinksPM0603-, PM0603-47NJ-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-47NJ-RC Details Description
Related parts for PM0603-47NJ-RC
RES SMD 57.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 18-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 610MA 480 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
KEYING PIN WITH SCREW datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf