Bourns Inc. PM0603-72NJ-RC
PM0603-72NJ-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-72NJ-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM
Datasheet Download
PM0603-72NJ-RC.pdf
Availability of PM0603-72NJ-RC
QUANTITY
PM0603-72NJ-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-72NJ-RC
Internal Part NumberEIS-PM0603-72NJ-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance72nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm
Q @ Freq34 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-72NJ-RC
Related LinksPM0603-, PM0603-72NJ-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-72NJ-RC Details Description
Related parts for PM0603-72NJ-RC
CONN EDGECARD 122POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 28AWG .100 GREEN datasheet.pdf
TRANS NPN 700V 12A ISOWATT218FX datasheet.pdf
1/2" THERMASHIELD TUBE SLV 100' datasheet.pdf
GEN PURPOSE UNITIZED BLCK 5A VFN datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 130MA 8 OHM datasheet.pdf