Bourns Inc. PM0603-72NJ-RC
PM0603-72NJ-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-72NJ-RC
Brief Description
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM
Datasheet Download
PM0603-72NJ-RC.pdf
Availability of PM0603-72NJ-RC
QUANTITY
PM0603-72NJ-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-72NJ-RC
Internal Part NumberEIS-PM0603-72NJ-RC
Material - CoreAlumina
Inductance72nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)490 mOhm
Q @ Freq34 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant1.7GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test200MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-72NJ-RC
Related LinksPM0603-, PM0603-72NJ-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-72NJ-RC Details Description
Related parts for PM0603-72NJ-RC
CABLE USB B-B MALE DBL SHIELD 2M datasheet.pdf
IC CLK BUF DDR 190MHZ 1CIRC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 12VOUT SMD datasheet.pdf
RES 388K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RFSB,S,24.0 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
470UF 450V 35X50MM 85C 15000H datasheet.pdf