Bourns Inc. PM0603-R10J
PM0603-R10J picture photo
Mfg. Part Number
PM0603-R10J
Brief Description
FIXED IND 100NH 400MA 580 MOHM
Datasheet Download
PM0603-R10J.pdf
Availability of PM0603-R10J
QUANTITY
PM0603-R10J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603-R10J
Internal Part NumberEIS-PM0603-R10J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance100nH
Tolerance±5%
Current Rating400mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)580 mOhm
Q @ Freq35 @ 150MHz
Frequency - Self Resonant1.4GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test150MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0603-R10J
Related LinksPM060, PM0603-R10J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0603-R10J Details Description
Related parts for PM0603-R10J
LED AMBER/GRN 0605 SMD datasheet.pdf
RELAY OPTO 60VAC/DC 2500MA 6-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 10V 8VSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 2A TP datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf