Bourns Inc. PM0603G-2R7J
PM0603G-2R7J picture photo
Mfg. Part Number
PM0603G-2R7J
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 15MA 1.35 OHM
Datasheet Download
PM0603G-2R7J.pdf
Availability of PM0603G-2R7J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0603G-2R7J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0603G-2R7J
Internal Part NumberEIS-PM0603G-2R7J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0603G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.35 Ohm Max
Q @ Freq30 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant40MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.065" L x 0.041" W (1.65mm x 1.05mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)