Bourns Inc. PM0805-2N2M-RC
PM0805-2N2M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM0805-2N2M-RC
Brief Description
FIXED IND 2.2NH SMD
Datasheet Download
PM0805-2N2M-RC.pdf
Availability of PM0805-2N2M-RC
QUANTITY
PM0805-2N2M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805-2N2M-RC
Internal Part NumberEIS-PM0805-2N2M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805
PackagingCut Tape (CT)
TypeWirewound
Material - CoreAlumina
Inductance2.2nH
Tolerance±20%
Current Rating-
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)-
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.083" L x 0.059" W (2.10mm x 1.50mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805-2N2M-RC
Related LinksPM0805-, PM0805-2N2M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805-2N2M-RC Details Description
Related parts for PM0805-2N2M-RC
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8B 20TSSOP datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.05A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 10POS datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 7PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FUSE MCASE 32V 30A datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
PMI BASE 1 INCAND G-6 BAY SCREW datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf