Bourns Inc. PM0805G-120J
PM0805G-120J picture photo
Mfg. Part Number
PM0805G-120J
Brief Description
FIXED IND 12UH 15MA 1.25 OHM SMD
Datasheet Download
PM0805G-120J.pdf
Availability of PM0805G-120J
QUANTITY
PM0805G-120J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805G-120J
Internal Part NumberEIS-PM0805G-120J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance12µH
Tolerance±5%
Current Rating15mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.25 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 2MHz
Frequency - Self Resonant22MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.049" (1.25mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805G-120J
Related LinksPM0805, PM0805G-120J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805G-120J Details Description
Related parts for PM0805G-120J
IC REG LDO ADJ 3A 5DDPAK datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 40W MONO 17SIL datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
CABLE ASSY BOWDEN datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 26VWM 44VC R6 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf