Bourns Inc. PM0805G-1R0J
PM0805G-1R0J picture photo
Mfg. Part Number
PM0805G-1R0J
Brief Description
FIXED IND 1UH 50MA 400 MOHM SMD
Datasheet Download
PM0805G-1R0J.pdf
Availability of PM0805G-1R0J
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PM0805G-1R0J Order Process
Ship out your order
Specifications of PM0805G-1R0J
Internal Part NumberEIS-PM0805G-1R0J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLJW Miller Models Oct/2007
Standard Package4,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM0805G
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultilayer
Material - CoreFerrite
Inductance1µH
Tolerance±5%
Current Rating50mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)400 mOhm Max
Q @ Freq45 @ 10MHz
Frequency - Self Resonant75MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test10MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM0805G-1R0J
Related LinksPM0805, PM0805G-1R0J Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM0805G-1R0J Details Description
Related parts for PM0805G-1R0J
IC OPAMP VFB 400MHZ 8SO datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 5V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
HOOK INSULKRIMP TAPED datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 18A/27A 8DFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf