Bourns Inc. PM1008-33NM-RC
PM1008-33NM-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1008-33NM-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 33NH 600MA 100 MOHM
Datasheet Download
PM1008-33NM-RC.pdf
Availability of PM1008-33NM-RC
QUANTITY
PM1008-33NM-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1008-33NM-RC
Internal Part NumberEIS-PM1008-33NM-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1008
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreCeramic
Inductance33nH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm
Q @ Freq60 @ 350MHz
Frequency - Self Resonant1.6GHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
Supplier Device Package1008 (2520 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1008-33NM-RC
Related LinksPM1008-, PM1008-33NM-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1008-33NM-RC Details Description
Related parts for PM1008-33NM-RC
CONN RCPT .100" 24POS GOLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 100MA RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 10PIN CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
LT CURTAIN COVER PAIR datasheet.pdf
MKP 0.68UF 5% 2000VDC DRAWING T8 datasheet.pdf