Bourns Inc. PM1008S-680M-RC
PM1008S-680M-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM1008S-680M-RC
Brief Description
FIXED IND 68UH 300MA 3.8 OHM SMD
Datasheet Download
PM1008S-680M-RC.pdf
Availability of PM1008S-680M-RC
QUANTITY
PM1008S-680M-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM1008S-680M-RC
Internal Part NumberEIS-PM1008S-680M-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package750
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM1008S
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±20%
Current Rating300mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)3.8 Ohm Max
Q @ Freq45 @ 1MHz
Frequency - Self Resonant12MHz
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1008 (2520 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height - Seated (Max)0.070" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM1008S-680M-RC
Related LinksPM1008S, PM1008S-680M-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM1008S-680M-RC Details Description
Related parts for PM1008S-680M-RC
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
SCR NON-SENS 400V 6A TO-251 datasheet.pdf
CIRC BRKR 30A 80VDC W/GRD&SCREW datasheet.pdf
TVS DIODE 7VWM 12VC SMPC datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.81MM datasheet.pdf
TRANS NPN/JFET N-CH 15V CPH5 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 4A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
HD CABLE TIE 175LB. 15.35" datasheet.pdf
CAP CER 2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf