Bourns Inc. PM104SH-5R2-RC
PM104SH-5R2-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM104SH-5R2-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 5.2UH 4.6A 22 MOHM SMD
Datasheet Download
PM104SH-5R2-RC.pdf
Availability of PM104SH-5R2-RC
QUANTITY
PM104SH-5R2-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM104SH-5R2-RC
Internal Part NumberEIS-PM104SH-5R2-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM104SH
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance5.2µH
Tolerance±30%
Current Rating4.6A
Current - Saturation4.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)22 mOhm Max
Q @ Freq12 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.394" L x 0.394" W (10.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.162" (4.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM104SH-5R2-RC
Related LinksPM104SH, PM104SH-5R2-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM104SH-5R2-RC Details Description
Related parts for PM104SH-5R2-RC
RES SMD 2.05K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 7.8A 40 MOHM TH datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 180 OHM .4A SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .229M 6POS datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.49K OHM 0.225W 2208 datasheet.pdf
IC SPEAKERPHONE ENHANCED 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf