Bourns Inc. PM105-470K-RC
PM105-470K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105-470K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 47UH 1.25A 170 MOHM
Datasheet Download
PM105-470K-RC.pdf
Availability of PM105-470K-RC
QUANTITY
PM105-470K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105-470K-RC
Internal Part NumberEIS-PM105-470K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM105 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance47µH
Tolerance±10%
Current Rating1.25A
Current - Saturation2.3A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)170 mOhm
Q @ Freq20 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant8MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105-470K-RC
Related LinksPM105-, PM105-470K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105-470K-RC Details Description
Related parts for PM105-470K-RC
IC REG BUCK 12V 1A 8-SOIC datasheet.pdf
LED 4HI X 3W 3MM CLEAR YEL PC MN datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC REG LDO +-5V 0.15A 14DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf