Bourns Inc. PM105-680K-RC
PM105-680K-RC picture photo
Mfg. Part Number
PM105-680K-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 68UH 1.1A 220 MOHM SMD
Datasheet Download
PM105-680K-RC.pdf
Availability of PM105-680K-RC
QUANTITY
PM105-680K-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of PM105-680K-RC
Internal Part NumberEIS-PM105-680K-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMagnetic Product Overview
RoHS InformationPM105 Series Material Declaration
PCN Design/SpecificationSMD Models Transition Oct/2008
PCN Assembly/OriginMagnetic products Oct/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesPM105
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance68µH
Tolerance±10%
Current Rating1.1A
Current - Saturation2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)220 mOhm
Q @ Freq15 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.386" L x 0.386" W (9.80mm x 9.80mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PM105-680K-RC
Related LinksPM105-, PM105-680K-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
PM105-680K-RC Details Description
Related parts for PM105-680K-RC
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 90A TO220-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAGHYDR 5A 250VAC 65VDC datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1K OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.54 OHM 1% 10W datasheet.pdf
BUTTON/LENS SQ DEAD FRONT datasheet.pdf
CONN SOCKET 40POS 2.54MM datasheet.pdf